مقالات

انتخاب تلفن تحت شبکه (IP Phone)

تلفن تحت شبکه (IP Phone) چیست؟

تلفن مبتنی بر IP آدرس یا یک تلفن مبتنی بر ویپ از فنآوری های صوت بر بستر IP برای ایجاد و ارسال تماس های تلفنی بر بستر شکبه های IP مانند اینترنت به جای استفاده از شبکه های تلفنی PSTN سنتی استفاده می کند.

تلفن IP دستگاهی سازگار با فناوری IP و پروتکلهای مربوطه می باشد که در سیستم های ارائه دهنده خدمات VOIP مورد استفاده قرار می گیرد. در فناوری تلفن اینترنتی (VoIP) انتقال صوت با استفاده از شبکه داده انجام میگیرد.

در فناوری VoIP از طریق تبدیل سیگنالهای صوتی به بسته های داده (data packets) و ارسال بسته های داده از طریق اینترنت مکالمات تلفنی منتقل میگردد. در نهایت در تلفن IP مقصد تبدیل بسته های داده دریافتی به سیگنال های تلفنی صورت می گیرد.

تمامی پروسه تبدیل صوت به دیتا و فرایند بر عکس آن توسط تلفن IP انجام میگیرد.

 

تلفن IP در کاربردها و سرویس های مختلفی ممکن است مورد استفاده قرار گیرد.  مثلا ارائه دهنده سرویس تلفن اینترنتی (ITSP) میتواند از این دستگاه برای اتصال کاربران خود و ارائه سرویس استفاده کند. همچنین تلفن IP در سانترال های IP استفاده مشود.

همچنین خدمات تلفنی مبتنی بر IP از پروتکل های کنترل مانند SIP، SSCP و سایر پروتکل های خاص استفاده می کند.

چگونه یک تلفن ip مناسب انتخاب کنیم

 

نیاز مشتری و نوع کاربری تلفن ip

در قدم اول باید با توجه منابع پروژه و نیاز کاربران به گوشی ها، کاربران را تقسیم بندی نموده و نیازهای هر دسته از کاربران سیستم تلفنی را مشخص نماییم. به طور مثال مدیران، کارشناسان و کارمندان چه نوع استفاده ای از سیستم تلفنی خواهند داشت. تا چه حد استفاده ها در حد عرف و یک مکالمه ساده بوده و تا چه حد از امکانات و ویژگی های تلفن Ip مثل کلید های قابل برنامه ریزی، تماس تصویری، صندوق صوتی و دیگر موارد می خواهند استفاده نمایند.

 

ویژگی های عمومی تلفن ها

پس از مشخص شدن نیازهای هر گروه کاربری باید به یک سری از ویژگی ها که در تلفن ها به صورت پیش فرض مانند کالاهای دیگر می باشد توجه نمود.

از این جمله ویژگی های باید به شرکت تولیدکننده تلفن ip، نوع کاربری محصول و کیفیت دستگاه نسبت به قیمت و شریط گارانتی توجه نمود. شاید در نگاه اول برخی از این مسائل خیلی سطحی به نظر برسند ولی در صورتیکه توجه و دقت لارم وجود نداشته باشد مشکلات این انتخاب نا صحیح در زمان اجرا و همچنین پشتیبانی پروژه voip وقت و انرژی زیادی از مجری و پشتیبان را به خود اختصاص خواهد داد.

 

ویژگی های فنی یا قابلیتهای یک تلفن ip

تلفن های تحت شبکه قابلیت ها و امکانات متفاوتی دارند که ما شاید در بسیاری از پروژه های voip تنها از بخشی ز آن ها با توجه به نیاز کاربر استفاده نماییم.

قابلیت هایی که پس از ترسیم دقیق نیازهای مشتری، باید مورد گزینش کارشناس voip قرار گیرد و در انتخاب تلفن مناسب مورد توجه قرار دهد. به برخی از این قابلیت ها اشاره می نماییم

 

کلید های قابل برنامه ریزی، کلیدهای میانبر، کلید های نرم افزاری

ابتدا تعداد کلیدها میانبر و نوع امکانی که برای آنها، شرکت سازنده تلفن ip در نظر گرفته است را مورد بررسی قرار می دهیم. نوع قابلیت تنظیمات کلیدها در تولید کننده های گوشی های voip متفاوت می باشد. به طور مثال ممکن است ما کلیدی که کاربری اولیه آن line یا داخلی sip می باشد را بتوانیم به عنوان کلید قابل برنامه ریزی تبدیل نماییم مانند تلفن های یالینک یا بالعکس بتوانیم کلیدهای قابل برنامه ریزی را به داخلی sip تبدیل نماییم مانند تفن Ip اسنام. در زمان بررسی کلیدهای قابل برنامه ریزی و یا کلید های نرم افزاری لازم است اول با نوع تقسیم بندی شرکت آشنا شویم تا بعد بتوانیم دقیق مشخص نماییم که از هر کلید چه استفاده هایی می توانیم داشته باشیم.

 

پروتکل های مورد استفاده در تلفن ip

موضوع بعدی بررسی پروتکل هایی هست که تلفن ip پشتیبانی می نماید. پروتکل های که می توانیم با آن ها یک داخلی تعرف کنیم مانند پروتکل sip، پروتکل mgcp، پروتکل iax و …. این نکته زمانی که ممکن است بخواهیم تلفن ها را روی مراکز دیگر هم استفاده نماییم و یا زمانی که تنها از برخی از پورت ها برای تماس اینترنتی می تونیم استفاده کنیم بیشتر اهمیت پیدا می کند.

 

تولیدکنندگان تلفن تحت شبکه (IP Phone)

برندهای زیادی در سراسر جهان اقدام به تولید و ارائه ی تلفن IP در رده های مختلف نموده اند که از شناخته شده‌ترین آنها می توان کمپانی های زیر را نام برد:

  • Akuvox
  • Avaya
  • Cisco
  • Mitel
  • Polycom
  • Sangoma
  • Snom
  • Yealink

 

خرید تلفن تحت شبکه (IP Phone) در ایران

مجموعه عصر ارتباطات با بیش از ده سال سابقه درخشان در عرضه محصولات مخابراتی و ارتباطی افتخار دارد که به عنوان نمایندگی انحصاری برندهای به نام تلفن تحت شبکه (IP Phone) ایران فعالیت کرده و تمامی مراحل فروش، نصب و تعمیرات آن را پشتیبانی میکند.

خدمات مجموعه عصر ارتباطات

مجموعه عصر ارتباطات  مفتخر است که بعنوان نمایندگی انحصاری در ایران ، ارائه‌دهنده تخصصی‌ و دقیق‌ترین سرویس‌های تعمیرات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری مرتبط با تلفن‌ها و سایر محصولات این برندها است.

 

مجموعه عصر ارتباطات بعنوان نمایندگی نمایندگی تلفن تحت شبکه (IP Phone)  در ایران با هدف ارتقاء کیفیت ارتباطی موسسات و نهادها مختلف شروع به فعالیت نموده و اکنون پس از سالها تجربه علمی و عملی در مراکز مختلف آماده همکاری در زمینه ارائه مشاوره های مختلف در زمینه های فروش، نصب و تعمیرات تلفن تحت شبکه (IP Phone)  در سراسر کشور می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن