سانترال

دستگاه سانترال

فعال کردن کالرآیدی

Rate this post

فعال کردن کالرآیدی سانترال

کالرآیدی (Caller ID) یک قابلیت مهم و حائز اهمیت برای برقراری ارتباطات در مراکز و شرکت ها می باشد. این سرویس اطلاعات تماس گیرنده را پیش از پاسخ بر روی صفحه نمایشگر تلفن ها نشان می دهد. اطلاعات تماس گیرنده شامل شماره تماس و نام  مخاطب در صورت ذخیره بودن شخص در حافظه دستگاه می باشد. سیستم کالرآیدی یا شماره انداز برای بر روی حداکثر تلفن ها تعریف شده است و می توان از آن بهره مند شد. اما در سازمان ها که دارای تجهیزات مخابراتی گسترده ای می باشند، استفاده از این خدمت کمی متفاوت می باشد. در این مراکز تمامی سیستم های ارتباطی اعم از تلفن به دستگاه سانترال متصل هستند. بنابراین ارائه این سرویس بسته به دستگاه سانترال پشتیبان دارد. بعضی از دستگاه های از این قابلیت برخوردار نمی باشند و نیاز به کارت های مخصوص دارند. همچنین برای فعال سازی این قابلیت باید نرم افزارهای خاصی بر روی دستگاه نصب شوند.

این مقاله روش فعال سازی کالرآیدی در دستگاه های سانترال NEC،  PANASONIC و YEASTAR را برای شما شرح داده است. اما ما به شما پیشنهاد می کنیم برای پیشگیری بهم ریختن تنظیمات دستگاه و یا هرگونه خسارت با افراد متخصص مشاوره کنید.

قابل توجه تمامی کاربران دستگاه های سانترال برای جلوگیری از آسیب احتمالی به کارت های سانترال از خاموش بودن مرکز تلفن اطمینان حاصل نمایید.

NEC

 • SL2100 (3 به 8)
 • SV9100

 

 1. سانترال SL2100 دارای دو مدل آنالوگ و دیجیتال می باشد که هر دو مدل مجهز به کارت CPU هستند. این کارت دارای قابلیت کالرآیدی برای تمامی خطوط (داخلی، شهری) است. این سرویس را می توانید به صورت سیستمی یا دستی فعال کنید. برای راه اندازی کالرآیدی توسط کاربران ابتدا باید در نرم افزار دستگاه گزینه Caller ID Routing Tables را خاموش کنید. اینگونه کاربر مجاز برای بکار انداختن شماره انداز خواهد بود.

سپس برای نمایش اطلاعات تماس های ورودی بر روی تلفن خود عدد *234# را شماره گیری نمایید. حال برای بررسی  فعال بودن سرویس شماره انداز، شماره *#234# را وارد کنید و دکمه تماس را فشار دهید. در این صورت باید شماره یا نام آخرین فردی را که با او تماس گرفته اید را مشاهده کنید.

 1. در دستگاه سانترال SV9100 قابلیت کالرآیدی به طور پیش فرض تعریف شده است. می توان این سرویس را فعال یا غیر فعال کرد. مدیر مجموعه می تواند این قابلیت را در سیستم دستگاه برای کاربران تنظیم کند.

 

YEASTAR

 • S-Series
 • P-Series

 

 1. سانترال های S-Series از قابلیت کالرآیدی پشتیبانی می کنند. این تنظیمات فعال می باشد و شما می توانید در صورت نیاز آن را تغییر دهید. در سیستم بعد از وارد شدن به قسمت تنظیمات دستگاه سانترال، گزینه Trunk را انتخاب کنید. در صفحه trunk edit برای پیکربندی مجدد بر روی Adapt Caller ID کلیک کنید.

 

 1. بعد از راه اندازی دستگاه P-Series، ابتدا باید نسخه نرم افزاری Yeastar P-Series را نصب کنید. سپس با استفاده از دفترچه راهنما تنظیمات اولیه را در سیستم فعال کنید. در پورتال مدیریت دستگاه سانترال وارد قسمت Trunk شوید و به بخش Extension and Trunk بروید. بر روی گزینه Informed Caller ID Reformatting کلیک کنید. در پنجره باز شده می توانید قالب بندی سرویس شماره انداز را ویرایش کنید.

 

PANASONIC

 • KX-NS Series
 • KX-TDA Series
 • KX-TDE Series
 • KX-TES Series

 

1- کارت های خط شهری NS دارای قابلیت شماره انداز به صورت تعریف شده، هستند. چنانچه نیاز به تنظیم مجدد آن دارید، باید وارد نرم افزار برنامه ریزی دستگاه شوید. گزینه PBX Configuration و سپس Solt را انتخاب کنید. در پایین صفحه کارت های قرار گرفته در دستگاه نشان داده شده است. بر روی کارت شهری کلیک کنید و در پنچره باز شده کلمه Caller ID را جستجو کنید. در این بخش اگر Caller ID Signalling بر روی گزینه FSK باشد، نشان از عدم نمایش کالرآیدی است. آن را با حالت DTMF تعویض کنید تا این سرویس فعال شود.

 

2- دستگاه های سانترال سری TDE وTDA نیاز به یک کارت پشتیبان برای این قابلیت دارند. اما بسته به مدل سانترال کارت قابل استفاده متفاوت از دیگری  می باشد. با نصب کارت شهری آنالوگ 1180 برای دستگاه TDA100D علاوه بر راه اندازی 8 خط شهری دارای قابلیت کالرآیدی نیز می باشد. برای سانترال TDA600 و TDE600 فقط می توان از دو کارت 6180 و6382 استفاده کرد. این کارت ها سرویس کارآیدی را ارائه نمی دهند و برای بهره مندی از این سیستم نیاز به کارت فرعی 0193 خواهید داشت. برای مراکز تلفن TDA100/200 و TDE100/200 کارت های 0180 و 0181 قابل استفاده می باشند. این کارت های خط شهری پاناسونیک همانند کارت قبل برای فعال سازی کالرآیدی باید از کارت فرعی 0193 استفاده شود. کارت سانترال 0193 نیاز به اسلات خالی ندارد و بر روی کارت اصلی قرار می گیرد.

 

3- کارت 82494 مورد نیاز برای فعال سازی سرویس کالرآیدی در دستگاه ساتنرال پاناسونیک مدل KX-TES824 می باشد. البته ناگفته نماند که این کارت فقط برای راه اندازی سرویس کالرآیدی برای 3 خط شهری است. و برای خطوط شهری دیگر باید مجدد این کارت خریداری شود. توجه داشته باشید برای قرار دادن کارت ها برای جلوگیری از آسیب، دستگاه سانترال را خاموش نمایید.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا