تلفن

رفع نویز در تلفن

4.3/5 - (10 امتیاز)

احتمالا برایتان پیش آمده است که در حین صحبت با تلفن صدای های را به صورت زمزمه بشنوید. شنیدن این صدا ها بسیار ناخوشایند می باشد و از کیفیت صدای مخاطب می کاهد. ایجاد این صدا ها و نویز ها دلایل مختلفی دارد و ضمن بر خرابی تلفن شما نمی باشد. پس بهتر است قبل از اینکه با متخصص مربوطه تماس بگیرید مطمئن شوید این صدا ها به دلیل یه مسئله داخلی و جزئی ایجاد نشده باشد. وجود نویز می تواند بر کیفیت تماس های تلفنی و همچنین عملکرد و قابلیت های تلفن تأثیر بگذارد. مشکلات نویز تلفنی هر دو طرف را اذیت و گیج می کند و با شنیدن این صدا ها ناگزیر فکر خود را از دست خواهند داد. خوشبختانه، اغلب یک راه حل سریع و آسان و اقدامات پیشگیرانه وجود دارد.

 

نویز در تلفن ها و خطوط شهری چیست؟

امواج صوتی به دیسک فلزی نازکی در داخل تلفن منتقل می شوند که دیافراگم نامیده می شود و به انرژی الکتریکی تبدیل می شوند. انرژی الکتریکی از طریق سیم ها به تلفن دیگری منتقل می شود و دوباره از انرژی الکتریکی به امواج صوتی تبدیل می شود که توسط فردی در آنسوی تلفن قابل شنیدن است. نویز یک اختلال ناخواسته در یک سیگنال الکتریکی می باشد. این نوسانات تصادفی توسط دستگاه های الکترونیکی بسیار متفاوت است زیرا در اثر چندین اثر مختلف تولید می شود.

 

چه دلایلی باعث ایجاد صدا در خطوط تلفن می شوند؟

  1. دلیل اصلی ایجاد نویز بر روی خط شهری تداخل الکتریکی ترانسفورماتورها ، کابل های برق و فرستنده های تلویزیون است.
  2. سیم کشی معیوب خانه، کابل های طولانی یا خطوط دیگر تلفن به طور غیر مستقیم می تواند مکالمات شما را مختل کند. سیم کشی معیوب می تواند در اثر بسیاری از موارد از اتصال شل تا جوندگانی که عایق خط تلفن را از بین می برند، ایجاد شود.
  3. از طرف دیگر صدای وزوزاغلب ناشی از سیگنال های با فرکانس بالا است که از مودم DSL می آید. این دستگاه ها دارای میدان الکتریکی بزرگی هستند و می توانند در تلفن ها تداخل ایجاد کنند.
  4. آب و هوا نیز در ایجاد نویز نقش به سزایی دارد به طور مثال: بارش می تواند به خطوط تلفن نشت کند و باعث اختلال شود. رطوبت ناشی از باران باعث ایجاد مشکلات اتصال و همچنین صدای کم صدا در خطوط تلفن می شود. در بیشتر موارد با خشک شدن خطوط تلفن، سر و صدا اضافی از بین می رود. همچنین رعد و برق که حتی از فاصله دور هم می تواند به اتصالات آسیب برساند.
  5. گاهی اوقات نیز مسئله خود تلفن و یا تجهیزات مربوط به آن می باشند.

 

چگونه می توان فهمید این صدا ها ناشی از چه مشکلی می باشند؟

در اینجا ما چند روش را برای شما مطرح می کنیم که با بررسی این موارد منبع ایجاد نویز ها را پیدا کنید تا بتوانید به سرعت مشکل را بر طرف کنید و از مکالمه ای واضح و بدون تداخل لذت ببرید.

  1. اتصالات تلفن را بررسی کنید

اولین درگاه برای ایجاد تماس سیم کشی است. زیرا اگر کابل های تلفن شما شل یا فرسوده باشند، این امر می تواند منجر به ایجاد نویز در خط شود. چنانچه مشکل از سیم کشی باشد باید با مخابرات تماس بگیرید و مسئه را مطرح کنید. آنان مظف هستند در اسرع وقت به مشکل شما رسیدگی کنند. و گاهی نیز به سیم کشی مجدد نیز برای رفع مشکل نیاز خواهید داشت.

  1. خط شهری را با یک تلفن و یا کابل دیگر تست کنید

یک تست ساده اما با این وجود باید آن را انجام دهید تا مطمئن شوید مشکل از خطوط شهری نمی باشد. با تلفن جایگزین تماس بگیرید و مکالمه کنید. با دقت گوش دهید که آیا صدای اضافه ای را می شنوید یا خیر. اگر مشکلی وجود نداشت به دین معنا می باشد که مسلئه تلفن و با تجهیزات آن می باشد.

  1. شارژ باطری تلفن را چک کنید

اگر تلفن بی سیم دارید، بررسی کنید که دستگاه شما دارای شارژ کافی می باشد. نویز های موجود اغلب می تواند ناشی از کمبود شارژ باتری باشد. در صورتی که بیش از یک تلفن بی سیم در خانه دارید، تلفن های اضافی را جدا کنید و بررسی کنید که صدا متوقف می شود یا خیر.

  1. مطمئن شوید فاصله زیادی با پایه تلفن نداشته باشد

تلفن های بی سیم دارای برد عملکرد معینی می باشند. به دین معنا که تا فاصله ی مشخصی  از پایه دستگاه آنتن دهی دارند. اگر که این فاصله بیش از اندازه زیاد شود، قدرت آنتن دهی دستگاه نیز کاهش می یابد. در این صورت حین مکالمه از کیفیت صدا کاسته می شود و صدای خش خش را خواهید شنید.

  1. تمام دستگاه های دیگر متصل به خط را جدا کنید

تلفن های دیجیتال، فکس و یا مودم را بردارید تا مطمئن شوید منشع وجود این صدا های ناخواسته نباشند. فیلترهای باند پهن ADSL برای اطمینان از تداخل پهنای باند در تماس های صوتی طراحی شده اند. اما آنها همچنین می توانند خطا های را ایجاد کنند. بنابراین برای اطمینان بیشتر آن ها را نیز از پریز برق خارج کنید.

بعد از انجام موارد بالا چندین با تلفن را امتحان کنید. اگرهمچنان صداهای را در حین مکالمه می شنوید، باید برای بررسی تلفن توسط یک متخصص به نمایندگی های معتبر مراجعه کنید. مشکل خش خش صدا و یا نویز می تواند از مدار و اتصالات داخلی دستگاه نیز باشد. و با تعمیرآن قطعه  توسط متخصصان مشکل رفع خواهد شد و از مکالمات خود بدون هیچ اختلالی و با وضوح کامل و شفاف لذت خواهید برد.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا