تلفنسانترال

معرفی تلفن بیسیم دکت

معرفی تلفن بیسیم دکت

امروزه چه در خانه و چه در محل کار یکی از اصلی ترین وسیله تلفن است که برای پیش برد کارهای روز مره استفاده می شود.  تلفن به دو دسته کاربردی خانگی و تجاری تقسیم شده است. همانطور که می دانید دسته خانگی شامل تلفن رومیزی و بی سیم است، اما برای در دسته بندی تجاری نوع های مختلفتی قرار گرفته است. جدید ترین این آن تلفن بی سیم دکت نام دارد که جایگزین تلفن های قدیمی شده است.

سیستم دکت انقلابی در صنعت تجهیزات ارتباطات، که منظوره جایگزنی وایلس طراحی شده است. شاید نام سیستم DECT را  شنیده باشید، به عبارت ساده  تلفن دکت یک تلفن بی سیم تجاری است با بهره گیری از سانترال تحت شبکه و به کار گیری سلول قرار می گیرد.

کاربرد تلفن دکت

در بسیاری از شرکت ها، سازمان ها، ادارات، کارخانه ها و…معمولا بسیاری از کارکنان در حال رفت آمد هستند و نمی تواند ساعات های زیادی در اتاق کار خود باشند. این دسته از کارمندان و کارکنان به دلیل مشغله کاری خود، جهت برقراری مکالمات استفاده از تلفن رومیزی برایشان دشوار است.

تلفن بیسیم دکت برای این گونه افراد طراحی شده تا در هنگام رفت آمد قادر به پاسخگویی و یا برقراری ارتباط باشد. همانطور که می دانید تلفن بی سیم آنالوگ عموما برد کمتری دارن و مناسب محل کار نمی باشد. به همین سبب بسیاری از ادارات به دنبال راه حلی برای رفع نیاز خود می باشند. بهترین راه حل برای تعلق یافتن به این هدف، جایگذاری سلول دکتDECT و برقراری ارتباط میان سلول و مرکز تلفن می باشد.

بعد از انجام این مراحل استفاده از تلفن بی سیم دکت میسر خواهد شد. لازم به ذکر است هر سلول تا 50 برد را تحت پوشش قرار می دهد، اگر در مساحت بزرگی مشغول به کارهستید، می باید از چندین سلول و ریپیتر استفاده نمایید.

 

سیستم DECT  چیست؟

سیستم دکت یعنی افزایش ارتباطات بدون سیم به واسطه فناوری دیجیتال می باشد. اگر به خواهیم تخصص تر شرح دهیم، دکت مخفف Digital Enhanced Cordless Telecommunications است. فرکانس فعال تعریف شده در این فناوری بین 1880 تا 1900 مگاهرتز می باشد.

همانطور که در بخش قبلی هم اشاره شد، امروزه در بسیاری از ادارت و شرکت های بزرگ برای بهره بردای از ارتباطات سیار در حال رفت و آمد، از تلفن دکت جهت مکالمات کاری استفاده می کنند. سلول این سیستم در هر 30 ثانیه قادر به ارسال فرکانس تا موقعیت و کنترل مسافت تلفن می باشد.

 

فاصله تحت پوشش سلول

سلول یا آنتن به عبارتی ایستگاه پایه محسوب می شود که تا فاصله 50 الی 60 متر در ساختمان اداری تحت پوشش قرار می دهد. به همین سبب اگر مساحت ساختمان ادارای بزرگ می باشد، ملزوم به استفاده از چندین سلول است تا در حال تردد تماس قطع یا خارج از سرویس قرار نگیرد. سلول ها دارای یک قابلیت کاربردی به نام Handover که در هنگام تردد بی سیم را از ایستگاه اول به ایستگاه دوم بدون هیچ قطعی هدایت می کند. اگر نیاز با افزایش برد یا تکرار دارید، می توانید بعد جایگذاری سلول، از ریپتر یا دستگاه تکرار کننده نیز استفاده کنید.

 

تفاوت تلفن WiFi با DECT

معمولا این دو تلفن باهم مقایسه می شوند و بسیاری از کاربران به دنبال تفاوت آن دو باهم هستند. دراین بخشی قصد داریم تفاوت این دو دستگاه را شرح دهیم. اولین و اصلی ترین تفاوت مزیت استفاده از تلفن دکت با محدویت کمتر نسبت به تلفن WiFi می باشد. دومین تفاوت عدم قطع آنتن DECT Phone در بین طبقات می باشد. برد دامنه، کیفیت صدا، میزان شارژدهی تلفن بی سیم دکت نسبت کمی بیشتر است، اما تلفن وای فای با اعمال ویژگی های بیشتری به ساخت رسیده.

 

امکانات

در بخش های اولیه مقاله هم گفته شد، بسیاری از کارمندان یک شرکت در حال تردد هستند و وقت کمی در پشت میزکار خود صرف می کنند. برای برقراری تماس نیاز به سیستم ارتباطات پیچیده تر و فرکانس بالا تر نسبت به تلفن بی سیم خانگی دارند. بی سیم های دکت توانایی پوشش دهی برد تا 1 کیلومتر را دارند، اما نیاز به اخذ مجوز توسط ایستگاه پایه می باشد. تلفن بیسیم دکت با اتصال به دستگاه سانترال کاربرد دارد، به همین سبب تمامی تماس داخلی که توسط تلفن صوت می گیرد، رایگان به حساب می آید. مزایای اصلی استفاده از این نوع تلفن تجاری عبارتند:

  • کم مصرف
  • افزایش برد بالا
  • دامنه فرکانس مجزا
  • برخورداری امنیت بالا
  • امکان استفاده از چندین تلفن
  • برقراری تماس داخلی بدون پرداخت هزینه
  • بهره بردای از چندین سلول برای رفع محدودیت برد

 

انواع تلفن بی سیم دکت

تا به امروز بسیاری از کمپانی های معتبر دنیا مانند پاناسونیک، یالینک، NEC  و… در ساخت تجهیزات سیستم دکت به صورت کاملا تخصصی کوشا بودند. از نظر ساختاری و سیستمی تفاوت خاصی باهم ندارد، اما ویژگی ها آن ها کمی باهم تفاوت دارند. مثلا کمپانی یالینک تعدادی از تلفن های خود همراه با سلول اختصاص روانه بازار کرده است.

کمپانی NEC به غیر از تلفن در راستای تکمیل محصولات خود اقدام به تولید ارتباط دهنده دکت نیز نموده است. اما در بین همه آن شرکت خوش نام با اعتبار پاناسونیک تنوع زیادی با مقاومت بالا، تلفن بی سیم دکت پاناسونیک را در اولین گزینه قرار داد. بسیاری از مشتریان اولین برند مورد نظر خود برای خرید تلفن بی سیم دکت، پاناسونیک می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا